Šátky polské značky ROAR jsou naši staří známí – těch recenzí už za sebou máme hodně, třeba tady nebo tady. Teď je čas na recenzi dalších 4 šátků – dvou relativních novinek, vydaných v horizontu posledního půl roku, a dvou v perspektivě celkového množství vydaných ROAR šátků v podstatě archivních kousků.

ROAR Sakura červený custom (tussah, len)

Složení: 50 % egyptská česaná bavlna, 30 % tussah, 20 % len

Gramáž: 260 g/m² dle výrobce

Velikost: 6

Úvaz: double hammock

Červený custom pro českou skupinu (spolu s další variantou v růžových odstínech s merinem a morušovým hedvábím) je jeden z mála příměsových šátků ROAR (před ním tu byly třpytivé kousky s rexor viskózou, kočičky a pejsci s tussahem a dva těžkotonážní koberce, L’Amour Orchidée a Zen Aksamitki, s bambusovou viskózou); v multiblendu je tato dvojice v zástupu ROARů snad jediná.

Opět si biju do palice, že jsem tenhle šátek zapomněla přeměřit a převážit, protože mám (skoro jako vždy v případě ROAR šátků) pocit, že těch 260 g/m² uváděných výrobcem je dosti podhodnocených; Sakury bych odhadly na nějaké tři stovky – tedy spíše než “nižší střední gramážová třída” je to podle mě velmi dobrý batolecí kus, kterého je poněkud více v ruce (proti žinylkovým miláčkům od ROAR to samozřejmě není vůbec nic, ale malé miminko bych se se Sakurami vázat neodhodlala).

Tak či onak, Sakury jsou úžasný šátek – úžasně krásný, minimálně tedy z té světlé strany (rub je hodně rubový a trochu méně úžasně krásný, ale zase na něm lépe vynikne struktura tussahu); z bílé bavlněné strany je heboučký a příjemný na dotek – prostě ta pověstná ROAR bavlna ve vší parádě. Navzdory poměrně slušnému obsahu lnu mi nepřipadal ani nějak extra mačkavý a byť jsem ho měla v ruce relativně nový, byl krásně měkký a poddajný a pracovalo se s ním jedna báseň. Na poměry ROAR je navíc i poměrně široký (no, “široký” – 64 cm je pro mě hraničních na pohodlné zakapsování batolete, ale mezi šátky této značky, které většinou mají na šířku kolem 60 cm nebo jen o něco malinko více, je to ještě luxusní rozměr), v úvazu držel jak helvétská víra a bez mrknutí oka jsem v něm zvládla ponosit i svou 12kilovou slečnu.

ROAR Hoo Hoo!

Složení: 100% egyptská česaná bavlna

Gramáž: dle výrobce 270 g/m², námi spočítaná 278 g/m²

Velikost: 6

Úvaz: double hammock, candy cane chest belt

Vykulené opelichané sovičky jsou nejžhavější novinka z šátků z této recenze; vydané byly v prosinci 2019. Bez mučení se přiznám, že zvířátka v podání ROAR nejsou něco, po čem mé srdce prahne (tedy kromě prastarého minimalistického liščího lesa Zen), ale ty sovičky… ty jsou prostě tak vtipné a roztomilé, že jim tu infantilitu musí odpustit snad i ten nejpřísnější a nejkonzervativnější estét na světě!

Kromě vzhledu mě sovičky překvapily i tím, že spočítaná a udávaná gramáž skoro přesně odpovídá! Opět je to ta hebká česaná bavlna, poddajná a ňuňavá (dobře, ňuňavosti L’Amour Muscari nedosahuje, ale mazlivá je hodně); v tomto případě je to opravdu dokonalý univerzál – na novoška sice úplně ne, ale na lehce odrostlejší miminko bych ho klidně zvolila. Na druhou stranu se mi velmi příjemně nosil i s 13kily na zádech – a zřejmě šel v poslední době výrobce do sebe, protože i sovičky mají na šířku závratných 64 cm!

ROAR L’Amour Framboise

Složení: 100% egyptská česaná bavlna

Gramáž: dle výrobce 270 g/m², námi spočítaná 319 g/m²

Velikost: 5

Úvaz: Christina’s ruckless back carry

Malinová srdíčka už naopak něco pamatují; je to hned druhý release tohoto vzoru již z léta 2018 (a zároveň jeden z prvních šátků “druhé vlny” ROARů, která následovala po minimalických černobílých kouscích jako Zen, Kap Kap nebo HUG). Jak už jsem měla šanci si v průběhu času ověřit, nejsou srdíčka jako srdíčka. Framboise (nepřekvapivě) zapadá mezi ty z první vlny (testovala jsem např. L’Amour Sailor’s Sun nebo sice později vydanou, ale pocitově stejnou Violu) – i v dokonale zanošeném stavu je šátek poněkud hrubší na dotek, tužší a hůře poddajný než například vzpomínaný L’Amour Muscari nebo třeba sovičky.

Láska na první navázání a ponošení to nebyla (resp. ani na třetí, protože on je to opravdu totožný šátek jako žlutá nebo fialová srdíčka), byť je jeho spočítaná gramáž batolecí, tedy těch plus mínus 310-320 g/m². Na druhou stranu, narozdíl od svých heboučkých myšáčkových příbuzných má poměrně pevnou a hutnou vazbu, takže v kategorii “pracant” určitě své majitele nezarmoutí (a zároveň ho to činí ideálním šátkem k vraždě na odolné nosítko).

ROAR Coquelicots prototyp

Složení: 100% egyptská česaná bavlna

Gramáž: dle výrobce 270 g/m², námi spočítaná 336 g/m²

Velikost: 6

Úvaz: dvojitý kříž

Srdíčka putovala v testovacím balíku spolu s tímto, dnes by se již dalo říct, legendárním šátkem – prvními vlčími mákůmi, kvůli kterým se v nosícím světě strhla taková menší vlko-máčí mánie. Já jsem jí, přiznám se, nikdy nepodlehla, ale vyzkoušet tento šátek jsem dlouhodobě považovala za tak trochu svou šátkovou povinnost.
Že nebude stejný šátek jako mintové vlčí máky, které jsem testovala někdy minulý rok, mi bylo jasné už při pohledu na složený šátek. Je ho totiž pořádný kus a k udávané gramáži má daleko. Je nadýchaný a měkoučký asi tak jako Dekky, a taky (předpokládám) podobně náchylný na vytahování nitek, kvůli té vzdušné volné vazbě. Narozdíl od srdíček je tento šátek z rodu ňuňanů, ale stejně jako sovičky či mintové máky hebkosti pověstného Muscari nedosahuje. Pracovalo se mi s ním výborně, v úvazu příjemně lehce pružil a držel velmi slušně i s poskakujícím torpédem. Byl by to téměř dokonalý batolecí kousek, jen kdyby (ano, opakuju se jako kolovrátek), nebyl tak úzký – v jeho případě “tak úzký” je opravdu úzký, a to jenom 59 cm, které jsem poctivě naměřila.
Všem majitelkám šátků za možnost jejich testování tímto děkujeme!