Elirile je jedna z těch značek, co jsou tajemnější než hrad v Karpatech. Zaregistrovala jsem ji už více než před rokem na brněnském Nosícím tátovi; že jde o slovenskou značku, to je také lehké dopátrat, že stvořitelem Elirile je Lucia Metelková, lékařka a matka dvou dětí, to taky není na mnoho klikání. Ale to, co by mě opravdu zajímalo – co znamená ten jazykolam “Elirile” (či ElirilE?) – to jsem bohužel nikde nenašla.

Tentokrát pro vás mám recenzi celkem 8 šátků – musím říct, že co do testovací nálože, tak červen byl zatím asi ten největší hukot, co jsem zatím zažila (ano, Elirile, megabalík Rischino, GoBimbi, tohle všechno dohromady – a to už mládě občas velmi tvrdošíjně odmítá hopí do šátečku). Uf. Ale poctivou procházku jsme opravdu daly v každém z nich – 8krát uf, protože zrovna bylo fakt vedro. 😀

Svou recenzi začnu obecně a rovnou zostra. Elirile se očividně nebojí barev, roztodivných vzorů ani příměsí, což je jistě fajn, ale tady ten masakrózní eklektismus prostě křičí do světa jediné – “nemám koncept”. Ještě před tím rokem a kousek, na zmiňovaném brněnském nosícím festivalu, se Elirile vyznačovaly především jednoduchými vzory inspirovanými folklórem (jako hnědák Blossfolk) a nepříliš křiklavou barevnou škálou. Je dost možné, že to tak nějak netáhlo (upřímně, tehdy to moc netáhlo ani mě), tak si někdo nejspíše řekl, že do toho s novou kolekcí musí trochu “šlápnout”. No, šlápli, ale na můj vkus trochu vedle.

Aby se na mě milé Elirile nezlobilo, že jim hned ze začátku vytýkám absenci jednotného konceptu, tak musím připomenout, že to je něco, co mě hodně štve třeba i na takových šátkových gigantech jako je Lenny Lamb nebo Natibaby. Chce to prostě něco, co daného výrobce definuje, jasný styl a “look” značky – to jednoduše u Elirile postrádám (a hlavní podmínkou tady toho je pochopitelně kvalitní grafik). Jasně, folklór teď dělá v nosícím světě kde kdo (a hlavně na Slovensku je to doslova nošení dříví do lesa, že ano, Sestrice, Lenko a nejnověji i Moyo?), ale posun od něj k designovému “Ein Kessel Buntes” podle mě není to pravé ořechové.

Co ale mají všechny námi testované šátky Elirile společné  – jsou hodně dlouhé (ve většině případů byly téměř o jednu velikost delší než co výrobce uváděl přímo na šátku; jedna sedmička se dokonce ukázala ve skutečnosti být hodně dlouhou osmičkou), což vyvažují extra dlouhými cípy (neměřila jsem u všech, ale u několika šátků mi vyšlo kolem 35-38 cm). Taky jsou úzké; mimo fialovožlutého Lionfish a modrého Quartze měřily na šířku shodně jen 60 cm. A jsou tenké – výjimkou je opět Lionfish, jinak se jejich spočítaná gramáž pohybuje v první polovině třetí stovky. To ale není nutně špatně – abych Elirile po tom frfňavém začátku rehabilitovala, ty šátky jsou opravdu dobré a na svou nízkou gramáž i velmi příjemné a překvapivě nosné.

Blazire Perfect Pink

Složení: 100 % česaná bavlna

Gramáž: 228 g/m² (námi spočítaná)

Velikost: skoro 7 (námi změřeno 514 cm)

Úvaz: kříž s kapsou uvnitř s roztaženými popruhy

Vezmu to pěkně podle abecedy a začnu hned vlastně tím největším překvapením celého tohoto testování. Tenký bavlňák (ve srovnání s ostatními testovanými Elirile ale zdaleka ne nejtenčí), co by tak na něm mohlo být…? Někdy je prostě obyčejná tenká bavlna přesně to, co potřebujete – a to i s batoletem, pěkně v několika vrstvách; v těch vedrech nám bylo v tomto šátku velmi příjemně. Vázalo se mi tak, jak se dá od takového tenkoše očekávat, tedy naprosto bez problémů; nebála bych se ho doporučit ani úplným začátečníkům na malá miminka. Blazire má navíc podle mě v sobě zatkané podobné kouzlo jako Vatanai “útěrky”; tedy že přes svou nizoulinkou gramáž toho překvapivě hodně unese – a dokonce si s trochou snahy a vázacího umu poradí i s 12 kily. Co do vzhledu, to už jsem “naznačila” výše; barva krásná, ale ten vzor… ach jo.

Blossfolk Lada

Složení: 100 % česaná bavlna

Gramáž: 252 g/m² (námi spočítaná)

Velikost: krátká 6 (námi změřeno 457 cm; výrobce uvádí vel. 5)

Úvaz: kříž s kapsou uvnitř (řádně prověšený 😀 )

Tomuto šátku bych upřímně řečeno hádala podstatně nižší gramáž; zejména pak určitě nižší než u Blazire. Tohle je takový ten “obyčejný bavlňák”, který nenadchne a neurazí, tedy minimálně svými vlastnostmi. Je příjemný na dotek, váže a dotahuje se výborně; na můj vkus trochu víc klouzal a ve spojení s tím, jak je úzký, to určitě není žádný univerzál na batolata (v jedné vrstvě už vůbec ne, jak můžete vidět na fotce – ihned se prověsí); ani mi nepřišel tak nosný jako růžovka výše. Na menší děti – proč ne, pokud se tedy někdo nadchne pro tento vzor a barevnost (v naší regio skupině nadšení tedy nezavládlo a holky Blossfolk dokonce překřtily na “balicí papír a ještě ne moc pěkný” 😀 ).

Crystallo Avanturine

Složení: 55 % česaná biobavlna, 38 % egyptská česaná opalovaná a mercerovaná biobavlna, 7 % Lurex

Gramáž: 236 g/m² (námi spočítaná)

Velikost: 6

Úvaz: back wrap cross carry with a chest belt (kapsa na záda)

Opět překvapení ohledně gramáže – podobně jako Blazire bych si na první dotek a navázání myslela, že je podstatně vyšší. Vázání a dotahování na jedničku; lurex trošku drhnul a na holých ramenou byl mírně cítit, ale určitě to nebylo nic nepřekonatelného (na škrábavé – pozor, ne “kousavé” příměsi jako vlna, to je rozdíl – já ale citlivá nejsem). Vzor i barevnost opět z pejskova a kočiččina kotlíku, když pekli svůj dort, nicméně musím uznat, že zejména díky třpytkám byl tento šátek jeden z těch nejzajímavějších z celého testovacího balíku.

Flowind Gentiana

Složení: 65 % česaná biobavlna, 14 % merino, 14 % viskóza, 7 % polyamid

Gramáž: 205 g/m² (námi spočítaná)

Velikost: dlouhá 6 (námi změřeno 505 cm)

Úvaz: inside out coolest hip cross carry with slipknot (dvojitý kříž na bok s posuvným uzlem)

Nejtenčí, nejklouzavější a dle mého názoru zároveň nejkrásnější šátek z testovaných! Tenký je extrémně – až tak, že přes něj jde vidět, což ho předurčuje k využití pro malá miminka; díky vlně ale zase příjemně pruží, a tak jsme si jeho nošení s 12kilovou Emilkou ve třech vrstvách docela užily. 🙂 ALE! Je šíleně klouzavý! Nevím, co se mi honilo hlavou, když jsem si na focení vybrala zrovna tento úvaz, který je zakončený posuvným uzlem – musela jsem ho dotahovat asi tak co 5 sekund; to prostě nedrželo VŮBEC. Ale jo, dva uzly (resp. uzlíky) u takového tenoučkého hadříku nejsou nic proti ničemu a jak už jsem psala, krásný jak vzorem (navíc vzory a la “les” teď hodně frčí), tak barvou mi přišel od prvního pohledu. U mě estetický vítěz mezi Elirile šátky.

Lionfish Nymphea

Složení: 44 % baby alpaca, 35 % egyptská česaná opalovaná a mercerovaná biobavlna, 21 % česaná biobavlna

Gramáž: 291 g/m² (námi spočítaná)

Velikost: 6 (námi změřeno přesně 460 cm, výrobce uvádí vel. 5)

Úvaz: batoh, Tibetian knotless finish

Tak tohle je jedna kousavá lama! Pro citlivky to nebude kamarád do deště, ale jinak nemám absolutně co vytknout! Lionfish je jedna z výjimek; je o něco širší, takže se mi s ním o poznání lépe pracovalo a lama se navíc ukázala jako velmi spolehlivý soumar – hodina v batohu byla snesitelná a ve více vrstvách jsem pak už Emilku prakticky necítila (byť jsem bohužel hodně cítila tu lamu). Vzor a barevná kombinace nejsou pro slabé povahy, ale musím přiznat, že mi ta citrónově žlutá v kombinaci s fialovou přinášela jakési až zrůdné estetické potěšení. Podobně vzor – někdo by řekl “sedmdesátkové závěsy”, ale mně se (asi) líbí… A vlastně jo, líbí se mi, když se tak na něj dívám potřetí, počtvrté, popáté. 😀 Rozhodně tedy zaujme a v davu nezapadne. Suma sumárum je to jediný šátek z Elirile balíku, který bych klidně nechala bydlet u nás doma (aspoň tedy přes zimu).

Naturbeauty Pure

Složení: 100 % česaná bavlna

Gramáž: 241 g/m² (námi spočítaná)

Velikost: 7

Úvaz: batoh, datenight finish

Zde se neubráním srovnání s legendárním Yaro Broken Twill 33, který mě nějak extra nenadchnul. Yarouš ve srovnání s Elirile prohrává na celé čáře – gramáží prakticky stejné, složením stejné; na vazbu takový expert zase nejsem, ale na první pohled také vypadá stejně (pravděpodobně ten rozdíl tkví v kvalitě použité příze). Elirile mi přišlo na pohmat výrazně příjemnější, v úvazu pružnější a možná i proto nosnější. Pokud bych měla tvořivé choutky a hledala vhodný šátek na obarvení, pak bych místo Yara určitě vybrala Naturbeauty (byť tedy tak levně jako Yarouš jistě nevyjde).

Quartz Snow Queen

Složení: 100% česaná biobavlna

Gramáž: 210 g/m² (námi spočítaná)

Velikost: krátká 7 (námi změřeno 515 cm, výrobce uvádí vel. 6)

Úvaz: back wrap cross carry with a chest belt (kapsa na záda)

Jednoduše řečeno – tenoulilinký bavlňáček na miminka. Skvěle se s ním pracuje, je odolný, ve více vrstvách bude sloužit dobře i u těžších miminek, odhadem do 8-9 kg; na batole už bych vyměnila model. Jo a barva je krásná (i když neprakticky světlá). Vzor neurážlivý, ale nic, z čeho bych skákala metr do stropu.

Quartz Snow Bandya

Složení: 88% česaná biobavlna, 12 % Tencel

Gramáž: 206 g/m² (námi spočítaná)

Velikost: 8 (námi změřeno 596 cm, výrobce uvádí vel. 7)

Úvaz: back wrap cross carry, Celtic knot finish

Ještě více tenoulinká ségra Quartz Snow Queen, tentokrát s mým “oblíbeným” Tencelem, kterého ale naštěstí neobsahuje tolik, aby mi to nějak extrémně vadilo. Naopak, kdybych dopředu neviděla “papíry” tohoto šátku, tak bych si této příměsi asi ani nevšimla (resp. jen těžko bych ho v ruce rozlišila od modrého sourozence). Tenoučký, hebký, poddajný, trochu víc klouzavý, na miminka super, na batolata ne. Jen ten vzor a tentokrát i ta barva… Hm.

Sečteno a podtrženo: Elirile určitě nabízí hodně zajímavé (i méně zajímavé) šátky, u nichž jde široký záběr v příměsích ruku v ruce s poněkud zvláštní pestrostí volby vzorů a barevnosti. Co do funkčních vlastností, tak jim nemám vůbec co vytknout; se všemi se mi výborně pracovalo a i přes vesměs velmi nízkou gramáž se mi v nich poměrně pohodlně nosilo i těžké batole (jen kdyby nebyly tak úzké, opravdu škoda). Chtěla bych také vyzdvihnout, že až na klouzavého meriňáka Flowind se sklonem k posunům ve vazbě jsou šátky velmi odolné a nejsou vůbec náchylné na vytahování nitek! Kdo tedy nalezne zalíbení v estetice Elirile, tomu musím jeho volbu jen a jen přichválit. 😉

Elirile a české koordinátorce testování Markétě ještě jednou děkujeme za možnost šátky vyzkoušet!