Poměrně nedávno jsem v jedné diskuzi psala, že mě v poslední době stále více baví ručně tkané šátky, protože strojovky mě už nemají moc čím překvapit – a že by to musela být opravdu pecka, aby mě něco ze strojových šátků fakt posadilo na zadek. No, a netrvalo to snad ani týden a ta pecka přišla – v podobě tří Holanďanů od Agossie.

Agossie je méně známá a obecně nepříliš mainstreamová high-end značka; o jednom Milkweedu jsem věděla, že se vyskytuje v České republice, ale jinak si myslím, že kousků od tohoto výrobce u nás bude, co by se dalo napočítat na prstech jedné ruky. Setkání s neokoukanými značkami je pro mě vždy zajímavé, ale zrovna na Agossie jsem se těšila extrémně a měla velká očekávání. To je zákonitá záruka následného zklamání, že? Tak v tomto případě ani náhodou, protože Agossie má očekávání předčily, a to ve velkém stylu.

Agossie Gemini Mono

Složení: 100 % bavlna

Gramáž: námi spočítaná 329 g/m²

Velikost: 6

Úvaz: double hammock

Začnu tím na první pohled nejobyčejnějším šátkem – nicméně už po prvotním osahání mi bylo jasné, že tohle jen tak obyčejný bavlňák nebude. A taky že ne. Působí v podstatě jako tenký, maximálně řekněme středně silný šátek, přitom je ho opravdu kus a spočítanou gramáž má velmi štředře batolecí. Že pořád opakuju, že nemám ráda těžké placaté šátky? Byť je gramáž Gemini srovnatelná s Dekkami, tak má zcela odlišnou vazbu; je opravdu “placatý”, vazba je hustá a odolná… Ale on, světe, div se, ten šátek vůbec není hutný nebo prknovitý, jak známe například od starých vysokogramážních Lulun. Naopak je dokonale poddajný, váže a dotahuje se jedna báseň, přiměřeně klouže a v úvazu příjemně pruží a bez problémů drží i s těžkým batoletem. A jako bonus se prakticky vůbec nemačká! Tohle byl opravdu nosící zážitek z úplně jiné dimenze, než v jaké se absolutní většina “běžných” bavlňáků pohybuje.

A aby těch překvapení nebylo málo, tak mě překvapil i vzor – na první pohled takový obyč, nic zajímavého; hodně jednoduchý až triviální… Ale ono stačí ten šátek navázat a jak prokoukne! Už to nejsou jenom jednoduché černobílé trojúhelníčky; vzor na šátku v úvazu působí plasticky, skoro až jako nějaký optický klam. Sečteno a podtrženo, jsem z Gemini unesená!

Agossie Origin Helen

Složení: 73 % pima bavlna, 27 % len

Gramáž: 320 g/m² udávaná výrobcem, 333 g/m² námi spočítaná

Velikost: 5

Úvaz: kříž s kroužkem

Origin – překvapení na entou. Že nemám ráda placaté šátky? A šátky se lnem? Že se len, především nezanošený, šíleně mačká a mě nebaví to po každém nošení žehlit? Agossie pravděpodobně popírá všechny zákonitosti vesmíru, protože do tohoto šátku jsem se vyloženě zamilovala (a hrozně mě mrzelo, že ho skoro nikdo v naší regioskupině nechtěl testovat, ale za to pravděpodobně může – co si budeme povídat – spíš ten konzervativní vzor a světlá barva, a taky to, že byl původně avizován jako čtverka, i když je to nakonec se svými 425 cm plnokrevná pětka).

Takže – i Origin je vlastně “placatý” a těžký (narozdíl od Gemini je to ale na první osahání jasné, že tohle je batolecí kousek par excellence), navíc na dotek i dost drsný, až tak trošku škrabkovitý, takže vůbec, ale vůbec neklouže (přišel k nám totiž úplně nový a nezanošený). K mému překvapení ale stačilo, aby ho ponosily další tři holky a škrabkovitost se minimálně o 50 % zmírnila; dokážu si představit, že po dokončení testovacího kolečka to bude miláček. Že lněné šátky dle mých zkušeností obecně málo pruží? Tak s Originem jsem si opět svou zkušenost poopravila, protože pruží úplně nádherně. Při vázání byl jediný problém ten, že opravdu ani trochu neklouzal (a to je co říct, protože já spíš nemám ráda klouzavé šátky), ale ve chvíli, kdy jsem úvaz podotahovala (což vzhledem k elastičnosti šátku nešlo až tak blbě, jak by se dalo předpokládat u tak neklouzavého šátku), tak by Emilka pravděpodobně potřebovala štípačky, aby se z něj vyprostila – dokonalá “toddler prison”! O nosnosti se snad ani nemusím rozepisovat – Origin by jistě bez mrknutí oka unesl i stádo slonů. Naprosto neuvěřitelné mi pak přišlo, že ani v tom absolutně nezanošeném stavu není nějak extra mačkavý! Stejně jako Gemini – šátek pravděpodobně z úplně jiného nosícího světa, než na jaký jsem zvyklá.

Agossie Milkweed Nienke

Složení: 53 % bavlna, 31 % morušové hedvábí, 13 % lyocell, 3 % kašmír

Gramáž: 380 g/m² udávaná výrobcem, 383 g/m² námi spočítaná

Velikost: 4

Úvaz: short back cross carry

Milkweed je prostě nádherný, a to jak barevně a svým vzorem, tak svou lehounce leskou strukturou; prostě luxus na první pohled. A tak krásně voní po hedvábí – takhle voňavé hedvábí jsem snad ještě nikdy v ruce neměla! Je heboučký, měkký, poddajný, ale gramáž, narozdíl od Gemini, tentokrát jde poznat na první dobrou – je ho fakt pořádný kus a někdo s uzounkými rameny by snad i měl problém si ho na ně pohodlně naskládat tak, aby nesjížděl. Rozhodně to tedy není žádný kabelkový kraťas, který si s sebou sbalíte jen tak pro strýčka Příhodu.

Milkweed je co do hmatového vjemu úplný protipól Origin; je opravdu hodně hlaďoučký a při vázání se zdá dosti klouzavý, nicméně opět nějakým nadpozemským kouzlem v úvazu drží naprosto bez problémů i na jednom uzlu. Na ramenou příjemně lehce pruží a jeho nosnost je limitována jen a pouze pečlivostí a typem úvazu, jaký zvolíte. Po hodině to v SBCC už má záda pravda začínala pomaličku vzdávat, ale podíl na tom jistě neměla nedostatečnost šátku, ale to, že v tomto úvazu je všechna váha jenom na ramenou (a 13 kilo bez “bederáku” prostě poznají i trénovaní nosiči).

Za možnost otestovat tyto úžasné elegantní šátky děkujeme skupině Nosíme a testujeme!