Své povídání o Kavce začnu trošku neobvyklým obloukem, výletem po jiných polských značkách nosícího „náčiní“. Tato polská nosítka jsem zaregistrovala ve spojení s výrobci šátků Pabelle a Kenhuru – zejména pak nad modrou Kavkou z pabelláckých lam mi ukápla lačná slina, ale žel bohu – kupovat naslepo nevyzkoušené nosítko a ještě ze zahraničí, na to mám opravdu hluboko do kapsy.

Pak jsme se na nosící akci v rámci Mezinárodního týdne nošení dětí setkaly s úžasnou Dariou Lampart, tedy „paní Kenhuru“ – a protože my Kenhuru milujeme (mé vyznání lásky ke Kenhuru tsumugi hedvábí si můžete přečíst zde a k tussahu zde 😉 ), zapředly jsme s ní hovor a výsledkem bylo, že nám poskytla k testování jedno z Kenhuru/Kavka nosítek. Tímto jí ještě jednou mnohokrát děkujeme za její úžasnou štědrost a omluvit se za to, že nám trvalo přes 3 měsíce, než jsme se k pořádné recenzi dostaly. Částečně za to mohly i mé zdravotní potíže – pár dní po MTND jsem skončila v nemocnici a před Vánoci jsem byla na operaci, po níž jsem hodně dlouho nemohla nosit – nejdříve vůbec a pak jenom na zádech, což jsou na testování nosítka hodně nepříznivé okolnosti (a to je také ten hlavní důvod, proč jsme tu už hodně dlouho neměly recenzi na nosítko).

Ale zpět ke Kavce. Je to rodinná firma sídlící v Lodži, „hlavním evropském městě textilního průmyslu“. Středobodem Kavky je Anna Kawka, duchovní matka těchto nosítek, která první kusy, jak jinak, ušila pro své děti a následně přátele a známé. A zakázek přibývalo, až se z malé firmičky stal jeden z nejpopulárnějších výrobců nosítek v Polsku. Jsou šitá převážně z jejich vlastních bavlněných šátků, které jsou vysokogramážní a odolné – prostě ideální na nosítko (jak jinak 😉 ); zároveň ale velmi příjemné na dotek a krásně poddajné.

My jsme měly možnost testovat dvě lehce odlišná nosítka – „Kenhuru nosítko“, které není celošátkové, ale jeho zádová opěrka je podšitá, a Kavka nosítko „originál“, které je celé ušité z Kavka šátku (až na vnitřní stranu bederáku, vysvětlím níže). Na první pohled je jasné, že jde o velmi kvalitní a profesionálně zpracované nosítko – od zmiňovaných použitých šátků, přes pevné, dobře držící a neprokluzující popruhy, po bytelné spony. V tomto jistě rozdíl mezi nosítky není.

Nastavování je podobné jako například na MoniLu UNI či dříve na rostoucích Lenkách. Šířka sedu se reguluje pomocí shrnování zádové opěrky na „popruhu“ navnitř bederáku, přičemž se uchycuje na suchý zip – velmi kvalitní a pevně držící suchý zip, který „lepíte“ přímo na vnitřní stranu bederáku. Tato totiž není ze šátku, ale z látky (něco jako lehce chlupatý fleece…? opravdu se v těch materiálech moc nevyznám), na které sucháč drží stejně spolehlivě jako na klasickém protisuchu, a navíc zde není riziko, že se při přenastavování bude ničit šátek. Na popruhu navíc máte orientační „kóty“ podle váhy dítěte, jak moc sed roztáhnout. Z mého pohledu by bylo lepší orientovat se podle výšky dítěte, ale i tak je to obrovský pokrok oproti jiným nastavitelným/rostoucím nosítkům, kde to prostě musíte dělat více či méně od oka. Sed lze nastavit ve skutečně úctyhodném rozmezí – za tu dobu, co u nás je nosítko hostem, jsme měly možnost do něj na srazech nainstalovat značný počet dětí nejrůznějších věkových, váhových a velikostních kategorií. Nejmenší miminko, na kterém jsme Kavku zkoušely, mělo pouhých 6 týdnů, a samotným nám spadla brada, jak krásně v nosítku sedělo! V rostoucím nosítku! Opravdu all thumbs up, za nás v tomto směru jedno z nejlepších rostoucích nosítek dostupných na našem trhu.

A podržte se – toho 6týdenního drobce jsme instalovaly do onoho podšitého, tedy ne-celošátkového nosítka – člověk by tedy řekl, že bude méně poddajné a hůře se miminku přizpůsobí, ale naopak! Tato skutečnost krásně ilustruje to, že když je nosítko dobře střižené a konstruované, tak může být ušito prakticky z čehokoliv a bude i tak skvěle sedět.

Na tom, že v Kavce lze bez problémů nosit i malá miminka, se jistě podílí i další aspekt jeho konstrukce. Podobně jako třeba Fidella disponuje dvěma páry spon, na které je možné zapnout ramenní popruhy: dolní jsou umístěné těsně nad bederákem pro nošení malých dětí cca do velikosti 74, horní pak klasicky po stranách zádové opěrky. Nevyužité spony jsou tam sice pravda navíc, ale u tohoto nosítka jim jejich funkci prostě upřít nelze, takže jsem neměla nejmenší problém se s touto spíše estetickou záležitostí smířit (a navíc je lze jednoduše zastrčit za zádovou opěrku a nic není vidět 😉 ).

Vertikálně se zádová opěrka zmenšuje pomocí popruhů; nic nového pod sluncem, nicméně je to blbuvzdorný a dobře funkční systém.

Co do rozměrů při horní hranici, nosítko sedí dobře i téměř dvouleté nohaté Helence – zejména na šířku, kde má látku krásně „od kolínka ke kolínku“, a podsazení je ukázkové i u takto velkého batolete. Vertikální rozměr zádové opěrky není pravda z těch největších mezi rostoucími nosítky, ale s tím se lze u dvouletého dítěte, které nechce mít ruce vevnitř nosítka ani za zlaté prase, docela lehce smířit.

Pokud byste ale chtěli Kavku odsoudit ve smyslu „tohle je na opravdické rostoucí nosítko malé“, tak vězte – měřily jsme to, srovnávaly jsme to – a výsledek? Ve srovnání s Lenkou 4Ever, tedy tím, co je v poslední době všeobecně uznáváno prakticky jako etalon rostoucího nosítka, má Kavka zádovou opěrku kratší jen o 2 centimetry (nadto je zádovka v oblasti sedu na rozdíl od Lenky výrazně tvarovaná, což při měření délku ubírá) a co do šířky sedu při maximálním rozšíření je dokonce o celých 5 centimetrů širší!

Co my a Kavka? Bederák je příjemný tvrďák – takže pro mě ideál, skvěle drží tvar a neohýbá se, je tvarovaný a jak šířkou, tak délkou mi vyhovuje. Na své si přijdou i velmi slim maminky, pro ty má Kavka skutečně velkou rezervu (nosím vel. 38). Částečně skrytá spona na boku je zajímavý detail, jen pro mou absolutní spokojenost by mohla být obousměrná (a tedy uprostřed zad).

Ramenní popruhy jsou polstrované akorát, ani moc, ani málo a je možno je nosit zkříženě, takže za mě opět maximální spokojenost. Nadšená jsem zejména ze zádové spony (hrudní spony? hrudního pásku? …je nějaké oficiální nosítkové názvosloví? 😀 ), která je na „pojezdech“ – těch samých, z nichž jsme byly s Lindou nadšené u nosítek od Sestric nebo ještě dříve na americkém nosítku Boba. Dá se stáhnout přímo proklatě nízko a tím pádem to vyhovuje i mně, která při nošení s nezkříženými popruhy u absolutní většiny nosítek do půl hodiny úpím, pláču a hekám. Jen tedy není sundávací, aby nepřekážela při křížení, ale to jaksi ve spojení s pojezdy není technicky proveditelné, takže zde mhouřím své kritické oko. Za odepínací kapucku jen další plusové body. 🙂

Nošení na zádech je problém u spousty nosítek, ale i zde Kavka obstála lépe než se ctí – jak můžete vidět na fotkách, Emilka je krásně vysoko a vidí mi přes rameno. I zde deset bodů z deseti.

Verdikt – podle mě jedno z nejlepších rostoucích nosítek, které se blíží vytouženému cíli výrobců, tedy nosítku skutečně „od narození do nosícího důchodu“. Není divu, že je v zemi svého původu tak populární!

Toto nosítko si můžete nově zakoupit na našem e-shopu! https://eshop.vhadru.cz/11-nositka?q=Značka-Kavka+baby