Jak to vidí Lenka:

Po standardním rostoucím přezkovém modelu Multi-Age a jeho toddler verzi Multi-Age Plus přidal náš oblíbený polský výrobce do svého portfolia i hybridní, tedy polovázací nosítko Handy. Pro koho je tento pojem nový – hybridní nosítka mají bederní pás na přezku a ramenní popruhy vázací (jako například Fidella FlyClick či FlowClick, Rischino Half Buckle Flexi, Fräulein Hübsch nebo osvědčená klasika mezi novorozeneckými nosítky Storchenwiege).

Dle výrobce je nosítko určené pro děti od 56 cm/1 měsíce do 104 cm – mimo to se ale také můžete dočíst, že je Handy vhodné pro děti od 3,5 do 20 kg, resp. “na celé nosicí období”. Hned na začátku bych chtěla tento údaj uvést na pravou míru; 56 cm měří opravdu málokterý novorozenec, a proto “našim” maminkám z regionální skupiny Handy doporučujeme spíše až od toho 1 měsíce, případně až 2 měsíců podle velikosti a individuálních proporcí miminka. Horní hranici bych osobně také chtěla trochu korigovat – na fotkách mám v nosítku sice bezmála tříletou, ale drobnou Emilku nosící velikost cca 92. Nosítko jí určitě ještě malé nebylo, ale na závratných 104 cm to úplně nevidím, spíše tak 98 cm, a i to s lehce přimhouřeným očkem (stejně tak 20 kg je dosti nerealistické hausnumero odpovídající tomu, na jakou zátěž je nosítko testováno, a ne že by se do něj mělo vejít každé dítě vážící 20 kg). Tak či onak, rozmezí 56-98 cm je opravdu úctyhodné a pochlubit se takto širokým reálným rozsahem nastavení může málokteré rostoucí nosítko.

Konstrukce Handy se podstatně liší od celopřezkového Multi-Age – není to jen rozdíl ve vázacích/nevázacích ramenních popruzích. Ty jsou u Handy úzké, příjemně polstrované (určitě více než Storchenwiege a by očko minimálně srovnatelně s Fidellou FlowClick) a dostatečně dlouhé, aby bylo možno je obtočit u průměrně velikého nošence i nosiče nadvakrát a uzel při nošení vepředu udělat na zádech (já už jsem v 5. měsíci těhotenství s odrostlým batoletem na zádech tuto možnost jaksi neměla).

Markantní rozdíl mezi Handy a Multi-Age je také v bederním pásu a systému nastavování zádové opěrky, což jde u tohoto nosítka ruku v ruce. Polstrovaná část bederáku je širší a celkově je polstrovaný méně – výplň je ze stejného materiálu, ale co do tloušťky je objem polstrování cca poloviční proti Multi-Age, a proto bych ho zařadila spíše do kategorie “tvrdo-měkké”. Nastavování šířky sedu – a pozor, zároveň i délky zádové opěrky! – je podobné jako na celopřezkové verzi, ale opravdu jen “podobné”. Narozdíl od Multi-Age na Handy nenajdete na vnitřní straně popruh, zádovka se shrnuje kolem celého bederáku, ale shrnuje se našikmo, podle toho, jak nastavíte střední část zádové opěrky, která se posunuje po sucháčové smyčce (velmi těžko se to popisuje, ani z fotek to nemusí být zřejmé; prostě je třeba to vidět naživo) – tím pádem při zvětšování sedu zároveň i prodlužujete využitelnou část zádové opěrky! V použití tohoto jednoduchého, ale zároveň velmi sofistikovaného a dokonale funkčního sytému je Kavka Handy naprosto unikátní! Tím pádem odpadá jakákoliv nutnost stahování zádové opěrky na viditelném místě kdekoliv po jejích stranách a na své si přijdou i ortodoxní minimalisti, kteří preferují naprosto čistý design bez přezek, popruhů a jiných udělátek. Nadto jsou nastavovací “kóty” na zmiňovaných popruzích (konečně!) udány podle velikosti dítěte a nikoliv podle věku či váhy (třikrát aleluja!).

Srovnání bederních pásů Kavka Multi-Age (nahoře) a Kavka Handy (dole). 

Srovnání šířky bederních pášů Kavka Multi-Age (nahoře) a Kavka Handy (dole). 

Kapucka je odepínací, přičemž cvočky jsou na ní a na zádové opěrce jen vevnitř schované poutko, takže opět nemá co ani těm nejzarytějším estétům kazit výsledný dojem. Když vám nošenec usne, kapucka se fixuje prostým provlečením šňůrky poutkem na ramenním popruhu a zauzlováním, jako u většiny nosítek podobné konstrukce.

Zapínání kapucky navnitř zádové opěrky (patentky na poutku na kapucce).

Srovnání zádových opěrek Kavka Multi-Age a Kavka Handy (leží na sobě) – při maximálním zvětšení rozměrově stejné. 

Co se týče pohodlnosti pro mě jako pro nosiče, byla jsem při testování velmi příjemně překvapená – bederák se rozhodně neřadí mezi “toddler-worthy” a ani to polstrování ramenních popruhů není bůhvíjak štědré, ale 13 kilo na zádech zvládla tato Kavka naprosto s přehledem a bez náznaku jakéhokoliv nepohodlí. Toto je velmi často aspekt, tedy nedostatečná pohodlnost s velkým a těžkým dítětem, co v mých očích řadu rostoucích nosítek pro nošení batolat diskvalifikuje, nicméně případ Kavky Handy to určitě není. Nedokážu bohužel posoudit, jak by tomu bylo při nošení vepředu (v podstatě už od začátku těhotenství mi nošení na břiše velmi vadí) a pochopitelně ani zodpovědně neposoudím, jak dobře nosítko sedí nejmenším miminkům – mám zkušenost jen jako rádce, pomocník s nastavením a přihlížející. Na to už ale naštěstí máme v našem týmu nejmladšího člena – Lindina Adámka! 🙂

Jak to vidí Linda:

Na toto nosítko jsem byla obzvláště zvědavá a hned po zveřejnění této novinky značně netrpělivá, jestli nosítko bude opravdu tak krásné a úžasné, jak se jeví na fotkách. Výrobce byl natolik laskav, že nám jeden z prvních kusů zaslal s předstihem na testování, a tak jsme se s Handy mohly důkladně seznámit nejen my, ale i maminky z naší regionální nosicí skupiny.
Jako hlavní přednost Kavky Handy vidím především design, žádné přezky, spony, utahovátka a udělátka, která by způsobila tik v oku zarytému minimalistovi. Jedinou viditelnou sponou zůstává ta na bederním pásu – a díky bohu za ni, protože já osobně mám vždy problém s dotahováním vázacího typu bederáku.

Jak už zmínila Lenka, šířka i výška zádové opěrky se nastavuje pomocí suchých zipů na bederním páse. Suché zipy do šířky dle velikostních kót a výška pomocí pásku se suchým zipem – nahoru a dolů, pro správné nastavní slouží červeně vyšitá čára, která napovídá, jak zhruba vysoká by měla zádovka být pro tak či onak velké dítě a zároveň hlídá, aby byl suchý zip ve stejné výšce na obou stranách. Díky tomuto vychytanému systému má navíc Handy tu výhodu, že ani při nastavení na nejmenší dítě – tedy maximálním stažení zádové opěrky, nikde nic netlačí ani nepřebývá.

Vnitřní strana bederního pásu Kavky Handy. 

Srovnání délky zádové opěrky při maximálním roztažení a maximálním zmenšení. 

Kavka Handy s maximálně zmenšenou zádovou opěrkou – pohled z přední strany. 

Adámka jsem poprvé do Handy zkusila dát, když měl přesně jeden měsíc – tedy dle doporučení výrobce. Nosítko jistě bude nastavitelné i na menší miminko, ale tady jde o jisté osobní nastavení a přesvědčení majitelky – Anny Kawky, která to takto cítí a já s ní v tomto naprosto souzním.

Nosítko je velmi příjemné, dobře se mi nosilo a s uvázáním jsem ani jako zarytý příznivce celopřezkových nosítek neměla žadný problém. Jen si neodpustím takovou malou radu – u tohoto nosítka není vhodné dávat bederní pás úplně pod prsa a dítě posazovat pomalu do poloviny výšky bederáku, jak v poslední době častokrát u maminek vidím. Bederní pás si dejte spíše kousek níže a miminko posazujte zadečkem nad bederák, nemusíte se bát, že by se snad miminko málo podsadilo, látka nádherně zadeček pustí do ideální polohy.

Pro utažení látky za krčkem u nejmenších miminek slouží takový malý trik, a to je přetočení ramenních popruhů (již během vázání) směrem ven, tím se látka za krčkem dotáhne a opět – není třeba žádných přídavných udělátek – například stahovacích gumiček, které někdy mohou miminko dráždit.

Na promo fotkách modelky vážou ramenní popruhy pod zadečkem na velkou mašli a to je další designový prvek, který se mně osobně velmi líbí, a také tak vážu, i když ramenní popruhy jsou dostatečně dlouhé na to, abych je pohodlně zavázala na zádech.

Přetočení ramenních popruhů k lepší fixaci hlavičky miminka, které ji ještě spolehlivě nedrží. 

Suma sumárum, velmi vychytané a pohodlné nosítko už pro nejmenší děti, se kterým naděláte velkou parádu. Za zmínku stojí také to, že díky vázacím popruhům je přenastastavení na jiného nosícího – třeba tatínka, velmi jednoduché – pouhým povolením či utažením bederáku.

Všechny typy nosítek Kavka můžete exkluzivně zakoupit na našem e-shopu, žhavou letní novinkou jsou také nosítka ze 100 % lnu, a to je teprve nějaká parádička 🙂
https://eshop.vhadru.cz/