Na toto testování, resp. re-testování jsem se moc těšila! VeKy se k nám dostaly s odstupem cca roku – při prvním testování byla Emilka droboulinká a lehká (70 cm/8 kg); podruhé už jsem nosila velkou (a těžkou 😀 ) slečnu (cca 86 cm/12 kg). Minule mě nadchla zejména rostoucí verze a byla jsem zvědavá, jak obstojí s podstatně větší zátěží.

VeKa vel. 2

VeKa „dvojka“ je dle výrobce určena pro děti od 6 měsíců do 2,5 roku. Nosítko je sice částečně nastavitelné (má stahování sedu na mnou ne úplně oblíbenou tkaničku; vertikálně regulovatelná zádová opěrka není), ale na v podstatě „jednovelikostní“ nosítko je to dosti odvážný rozpal, zejména směrem dolů, protože dvojka je fakt HODNĚ velké nosítko. V regio skupině nosítko testovaly maminky s dětmi nejrůznějšího věku a ano, i to půlroční v něm bylo nositelné – ale bylo to opravdu dobře rostlé půlroční dítko, měřící 74 cm. Vzhledem k tomu, že 74 cm neměla Emilka pomalu ani v roce, tak by jako půlroční byla v této verzi úplně utopená – prostě další důkaz toho, že by výrobci spíše než doporučený věk měli uvádět doporučenou velikost. Horní hranice 2,5 roku mi naopak připadá adekvátní, resp. u drobnějších dětí až trochu opatrná (dokážu si dobře představit, že bych Emilku ve dvojce nosila klidně i po třetím roce); odhadem velikostně tak do 92/98 cm – na šířku pravděpodobně a ve vertikálním rozměru stoprocentně. I když už tak od Emilčiných druhých narozenin vepředu nosím jen minimálně, u VeKy jsem udělala výjimku, a to právě kvůli tomu, abych si ověřila doporučenou velikost – jak vidíte na fotkách, bederák mám krásně pohodlně v pase, Emilka sedí v hlubokánské kapse a přesto má zádovou opěrku až ke krku. Za toto i celkovou polohu nošence jedenáct z deseti palců nahoru.

VeKa je (minimálně na českém trhu) specifická svým bederákem – je měkký (ve smyslu „molitanově“ měkký a tvar držící, ne prakticky neexistující jako třeba u Fidelly nebo Eli), extrémně hodně polstrovaný, široký a obecně hodnocený jako velmi pohodlný. Jakkoliv jsem milovníkem tvrdých bederáků, VeKa je jednou ze světlých výjimek – toto opravdu je VELMI pohodlný bederák, a to i pro nošení těžkých dětí.

Podobně jako bederák i ramenní popruhy jsou hodně polstrované (minule jsem to nazvala „a la Rambo“), s možností křížení, ale bohužel s nesundavatelnou hrudní sponou. Nosítkové preference se s časem mění u všech a změnily se i u mě – s převážně chodícím dítětem už nepotřebuju křížit za každou cenu, protože za a) jak jsem psala výše, vepředu nosím už jen minimálně, a za b) z toho minima, kdy už Emilku nahodím dopředu, je zase jen minimum případů, kdy takto nosím déle než půl hodiny. Tím pádem u svého ideálního batolecího nosítka křížení nutně k životu vlastně ani nepotřebuju, protože nosím na zádech a při těch sporadických situacích, kdy musím dát dítě dopředu, upřednostním rychlost nahození před stoprocentním několikahodinovým pohodlím. V tomto VeKa dvojka obstála více než se ctí.

Rostoucí VeKa

„Rostoucí VeKa“ není v pravém slova smyslu rostoucí – to jsem ostatně komentovala i při minulém testování. Výrobcem je doporučena do vel. 80 cca do 4 let (dle našeho odhadu je poměrně slušně nastavitelná a nositelná již od velikosti cca 74 a horní hranici tomuto nosítku ráda věřím, protože je opravdu OBROVSKÁ). Pokud ale chápeme pojem „rostoucí nosítko“ jako nosítko použitelné od nejútlejšího věku (tzn. od narození nebo 2-4 měsíců) až „do konce“, pak je rostoucí VeKa spíše něco jako nastavitelný toddler.

Testovací model, který se k nám dostal tentokrát, je ovšem trochu jiný než ten loňský – zádová opěrka je šátková, ale ramenní popruhy a bederák jsou ušity z plátna. Osobně nemám nic proti látkovým nosítkům, pokud jsou dobře střižená a šitá z kvalitního pevného plátna, či nosítkům částečně šátkovým, což je případ této konkrétní VeKy; opakovaně tvrdím, že to nějak extra nepoznám na svém vlastním pohodlí, zda je nosítko šátkové či látkové. Ale tak nějak zjišťuju, že měkké bederáky a plátno, zvláště pak plátno nižší gramáže, moc dobře nejdou dohromady. Když srovnáte fotky celošátkové dvojky a rostoucí Veky, tak jde docela pěkně vidět ten rozdíl – i když zrovna použitý Yarouš Turtle Emerald je z kategorie tenkých šátků (udávaná gramáž je 230 g/m²), drží tvar bederáku podstatně líp než plátno – to je prostě tak trochu „žvejk“.

Jinak nemám tomuto nosítku moc co vytknout. Asi bych ocenila, kdyby šlo dítě napolohovat malilinko výše na záda – možná by to šlo ještě nějak líp poštelovat, než jak mám nastaveno na fotkách (fakt jsem se snažila, ale pokud jsem více přitáhla ramenní popruhy, tak jsem zase měla problém pohodlně umístit hrudní sponu). Díky bohu ale Emilce zas tolik nevadí, když nemá přímý výhled přes moje rameno, a tak se nám oběma nosilo příjemně a pohodlně – takže vše odpuštěno. Zároveň ráda odpustím i trošku neesteticky odstávající okraje zádové opěrky, protože poloha nošence je naprosto ukázková, stejně jako u VeKy dvojky.

VeKy jsou určitě jedny z nejpohodlnějších nosítek pro velké a těžké děti – pokud za mnou někdo přijde s tím, že by chtěl nosítko pro své batole, a zároveň mu nevyhovují tvrdé bederáky, pak je VeKa vždy to první, co mě napadne a co doporučím!

Výrobci tímto mnohokrát děkujeme za poskytnutí nosítek k testování!