Aloe One

dle výrobce určeno od narození 2,3 kg/44 cm až do 13 kg/86cm

Šířka sedu: 22-35 cm (po vnější okraj rozšiřovačů)

Výška zádové opěrky: 25-37 cm

Bederní pás: 65 x 26 cm

Ramenní popruhy: 10 x 54 cm (polstrovaná část)

Nošenec: 17 dní, 3,4 kg, vel. 50

Aloe je u nás velmi populární ruský výrobce nosítek a zde na blogu už samozřejmě jejich recenzi dávno máme. Rostoucí model Aloe One je jeden z nejnovějších přírůstků do již tak široké nabídky této značky; na trhu je cca rok a půl. Ne že by předtím Aloe nemělo co nabídnout pro ty nejmenší nošence (pro ty je z jednovelikostních nosítek určena velikost Baby Minus), ale opravdu rostoucí nosítko, opravdu a bez výhrad použitelné od narození v jejich portfoliu do té doby chybělo (navíc v jednotlivých navzájem se překrývajících velikostech a k tomu evropských a ruských verzích aby se čert vyznal; Aloe One je v tomto velmi vítané zjednodušení).

Testování Aloe One v době, kdy to byla žhavá novinka, mi bohužel s tehdy 2,5letou Emilkou uteklo – docela škoda, protože tehdy byla na udávané horní velikostní hranici. S druhým nošeňátkem novorozeňátkem jsem si ho už ale nenechala ujít.

Aloe One má na první pohled zcela unikátní konstrukci – je to vlastně takový nosítkový “kříž s kapsou uvnitř”, tedy ten nejzákladnější šátkový úvaz, ve kterém snad každý, kdo někdy uvázal šátek, své dítě někdy nosil. Ty nejpravověrnější nosnice pravděpodobně nikdy nepřestanou říkat, že na novorozence je nejlepší šátek (ano, je, to říkám i já, ale v dnešní době existuje už spousta skvělých novorozeneckých nosítek, v nichž se dá miminko nosit od narození zcela bez kompromisů). Aloe One je pravděpodobně jediné nosítko, které se klasickému KsK snaží svou konstrukcí přiblížit – kapsa je vnitřní vrstva, kříž tvoří popruhy vedoucí po stranách zad nošence pod jeho zadeček a k bederáku. Zároveň je “kapsa” výškově nastavitelná a délka popruhů se reguluje stahováním na bederáku. V nosítku nastaveném na naprosté minimum lze dle výrobce nosit i extrémně drobounká miminka, i s váhou pod 2,5 kg. S novorozenou Maruškou tehdy vážící cca 3,4 kg bylo ještě co stáhnout a zmenšit, takže minimální rozměr ještě o 1 kg a pár centimetrů menší nosítku věřím. Poloha nošence je, jak vidíte na fotkách, ukázková a skutečně se blíží ideální poloze miminka v kříži s kapsou. 

K rozšíření sedu pro větší nošence potom slouží rozšiřovače – pokud tedy přestane nošenci stačit kapsa s popruhy co do šířky, rozšiřovače se zapnou na knoflíky (na ty knoflíky, na které jsem při focení zapnula gumičku držící srolovanou kapucku; nějak jsem v tu chvíli nemohla najít ty správné, schované pod kapuckou 😀 ). Linda zkoušela nosítko s tehdy půlročním Adámkem nosícím velikost cca 74 – k absolutní spokojenosti už by asi v sedu toho měl mít víc, ale při použití rozšiřovačů byl naopak sed ještě hodně široký. Výšku zádové opěrky potom Aloe s oblibou nastavuje kapuckou, čemuž úplně nefandím, ale tak dá se… ne že bych z toho byla bůhvíjak nadšená, ale i to je možnost. V sedu s rozšiřovači do 86 cm určitě, bez nastavení kapuckou vertikálně moc ne, ale dobře, přiznejme si, že děti od roku nahoru už nemusí mít zádovou opěrku až k uším.

Ramenní popruhy jsou hodně specifické; úplně jiné, než na jaké jsme od “typických” Aloe nosítek zvyklí – široké (něco naměřila jsem přes 10 cm), relativně tenké, polstrování je extrémně dlouhé a jsou připojeny k zadní části bederního pásu. Osobně s tímto mám trochu problém a na delší nošení bych i s tím malým miminkem ocenila možnost křížení, nebo aspoň to, aby se hrudní spona dala více stáhnout a popruhy jsem tím pádem měla blíže středu zad – to, co vidíte, je maximum, víc to nešlo. Perfektní je ale plastové očko na popruhu hrudní spony, hned se s ní zase o něco lépe manipuluje!

Last but not least, typický širokáááánský Aloe bederák… neseděl mi před 3 lety, nesedí mi bohužel ani teď – ne že by mi vadila jeho šírka, ale mám problém s dvěma sponami nad sebou, prostě se mi na ta záda z nějakého důvodu nevlezou, překrývají se a dle míry utažení mě buď horní nebo dolní do zad tlačí. Bohužel, protože jinak by mi byl bederák velmi pohodlný. Pro spoustu lidí je ale aloácký bederák naprosto nepřekonatelný, což jim ráda věřím a také ho často doporučuju zejména těm, kterým se bederáky jiných nosítek mají tendenci zařezávat. Ostatně stařičké Aloe, které jsme pořídily v naší regionální skupině coby testovací kus, je jedno z našich nejvytíženějších nosítek a na základě jeho otestování si spousta našich členek pořídila Aloe vlastní! 🙂

Co nesmím opomenout zmínit, je to, že Aloe je jeden z mála výrobců, kteří stále ještě ušijí jakékoliv nosítko z jejich portfólia z vašeho vlastního šátku – sice za cenu cesty šátku do Ruska a zase v podobě nosítka zpět z Ruska, ale výsledkem bude unikátní nosítko, s jakým nikoho na ulici nepotkáte. Takovéto spletité cesty šátků a nosítek by samozřejmě nebyly možné bez skvělé zákaznické podpory, kterou Aloe tady v České republice beze sporu má – především v osobě Nadezhdy Ermakove, která je nesmírně ochotná a vždy připravená pomoct a poradit i online. 🙂 Tímto Nadezhdě mnohokrát děkujeme za poskytnutí nosítka k testování a těšíme se na další spolupráci!

*rozměry nosítka jsou mnou naměřené, nejsou to exaktní čísla a nejedná se o oficiální údaje od výrobce