Složení: osnova bavlna + třpytky, útek len

Gramáž: 384 g/m² (námi spočítáno)

Velikost: 8 (námi změřeno 586 cm)

Úvaz: back wrap cross carry, Celtic knot finish

Žádný ručně tkaný skvost jsme tu neměly už ostudně dlouho – naposledy to byly dva nádherné Namaky v dubnu loňského roku a jen chvíli předtím dva kousky z dílny česko-německé tkadleny Martiny Diviak, která tvoří pod značkou HamaMama. To ale neznamená, že bych si mezitím nerozšiřovala své ručně tkané obzory – rukama mi prošlo několik krasavců např. značek Hopity, Honu, NAMAK, Solerin, AnnaTká, Rainbow Frog, Fénix, Hoja nebo Indajani a samozřejmě nespočet Madal v různých typech vazby. Na jejich recenze také časem dojde.

Od té doby, co jsem loni měla šátky od Martiny Diviak poprvé v ruce, pozorně sleduju HamaMama na Facebooku a neustále žasnu nad těmi krásnými sytými barvami (často opravdu neonovými jako zvýrazňovač), kterými je tato značka typická. Jestliže „loňská“ Sorella Fortuna byla krásná jemňoučká pastelová neonka, tento šátek je proti ní ve smyslu výraznosti barev opravdu nářez – úžasný, nádherný, třpytivý luxus na první pohled!

Jinak má tato neonka s testovanými šátky z loňska společné snad jen to, že jsou všechny dlouhé jak týden před výplatou (resp. neonka je něco mezi – Sorella byla akorátní sedmička, kdežto růžový maskáč dlouhatánská osmička s délkou přes 6 metrů). Sorella byla heboučká, měkoučká, i přes velmi slušnou gramáž nadýchaná a ňuňavá; růžomaskáč hladký, klouzavý a relativně tenký. Tato neonka není nic z toho, je to pořádný drsňák a tlusťoch, až jsem se při prvotním ohmatání trochu lekla.

Rozhodně to ale není žádný nepoddajný tuhoň – sice je to opravdu kus těžkého hadru a člověk se dost nadře, než se do něj zamotá; navíc ani moc nepruží ani neklouže, takže je místy potřeba trochu více zabrat, ale pak v úvazu drží jako přikovaný i s těžkým zmítajícím se batoletem! Jen jsem trochu posmutněla ve chvíli, kdy jsem zjistila, že na tento krásný úvaz už mi dávno s mým přerostlým dítětem nestačí sedmička, ale i tu dloooouhou osmičku zavážuje jen tak tak…

Tímto milé tkadleně mnohokrát děkuji za možnost vyzkoušení dalšího skvostu z její dílny! Upřímně – klobouk dolů před její odvahou, protože na oficiální testování posílá šátky jen malokterý výrobce ručně tkaných šátků (osobně jsem se kromě HamaMama setkala pouze s testováním u Hopity a Honu) – a když uvážíme jejich retail, tak má tedy odvahu dvojnásobnou. Je podle mě velká škoda, že ji nemají i jiní výrobci, protože jinak se z vlastní zkušenosti povědomí o ručně tkaných šátcích (a o tom, jak jsou úžasné), mezi „běžné“ nosičky dostává jen těžko a šátky si navzájem půjčují tak maximálně členky poměrně úzké komunity HW fanoušků. Přitom zrovna z tohoto šátku v naší skupině zavládlo takové nadšení, že hned několik testujících začalo zjišťovat, kde se takový šátek dá sehnat a kolik stojí!